Ta strona używa plików cookies.    Polityka Prywatności       AKCEPTUJĘ

Warto prześledzić historię przelewów i porównać oferty np. operatorów. Czasami zdarza się, że przepłacamy za jakąś usługę. Poniżej znajdą Państwo listę najpopularniejszych sposób na oszczędzanie za płatności abonamentowe:

1. Telewizja – jeśli korzystamy często z telewizji i uważamy, że ta forma rozrywki jest dla nas ważna trudno oszczędzić. Oszczędność pojawia się w przypadku kilku telewizorów. Są oferty łączone, ale w niektórych sytuacjach jeśli oglądamy jednocześnie na 1 odbiorniku, to drugi nie musi mieć opłacanego abonamentu. Minusem takiego rozwiązania jest brak możliwości jednoczesnego oglądania telewizji na dwóch odbiornikach.

Możemy także sprawdzić ofertę innego operatora. Coraz bardziej rozwijana jest infrastruktura kablowa oraz osiedlowa. Są to tańsze rozwiązania od np. satelity.

Jeśli nie potrzebujemy programów płatnych, to nie warto wykupować ofert programów satelitarnych, tylko DVB-T (darmowa telewizja naziemna).

W sytuacji gdy nie korzystamy z powyższych usług, warto je kompletnie wyłączyć. Czasami możemy też zastąpić je okresowym wynajmem, czyli zmianą sposobu płatności za usługę. W niektórych sytuacjach nie ma sensu za coś płacić jeśli nie korzystamy z danej usługi na tyle często, aby była potrzeba wykupienia.

2. Prąd – jeśli posiadamy odbiorniki działające w godzinach nocnych, warto zmienić ofertę na pakiet noc/dzień. W ten sposób zapłacimy mniej w nocy, ale będziemy musieli się liczyć z kosztem wymiany licznika z obecnego. Warto sprawdzić czy jakieś odbiorniki nawet po wyłączeniu nie pobierają prądu. Niezbędny do tego jest watomierz. Ważny jest także dobór sprzętu domowego i elektronicznego np. dla osób, które korzystają z komputera okazjonalnie i nie wykorzystują skomplikowanych programów i zasobożernych gier nie potrzebują super-mocnego procesora, który również pobierają sporo prądu. Jeśli mamy włączony komputer długo warto uruchomić obsługę oszczędzania energii jak np. Energy Saver. Warto się również zastanowić nad wymianą żarówek. W pokojach gdzie świeci się długo warto zamontować żarówki LED, a tam gdzie często i potrzebna jest pełna moc żarówki zaraz po włączeniu zwykła żarówka (żarówki LED powoli nabierają mocy).

3. Internet – tutaj można sporo oszczędzić, ponieważ do 2017 roku obowiązuje w Polsce darmowy internet o nazwie aero2. Ma małą prędkość, ale do przeglądania stron wystarczy. Poza tym z minusów ma przerywane co godzinę połączenie i captchę, czyli weryfikację czy faktycznie korzystamy z usługi, a nie robi tego za nas jakiś program. Do tego trzeba wliczyć koszt karty i depozyt, a także modem. Na szczęście później brak opłat miesięcznych.

Z ofert płatnych też można oszczędzić sporo. Najwięcej kosztów ponoszą osoby z Internetem stacjonarnym, które muszą wykupić dodatkowe usługi np. telefon lub koszt utrzymania łącza. Najczęściej są to także osoby mieszkające w trudnych warunkach np. górzystych. Mimo wszystko można to rozwiązać poprzez skorzystanie z oferty internetu LTE, czyli szybkim i bezprzewodowym internecie. Jedyny minus, to limit transferu, czyli np. 20 gb na miesiąc. Na szczęście do podstawowych celów wystarczy taki internet.

4. Ogrzewanie domu/mieszkania – jeśli mamy wybór to najtańszym opałem, popularnie stosowanym jest muł. Warto także ocieplić dom i wymienić okna, jeśli są stare. Nie zatykajmy otworów wentylacyjnych! Bogate osoby mogą pokusić się o pasywny dom, czyli wymagający bardzo małych nakładów energetycznych na ogrzanie pomieszczeń.

5. Telefon – są różne oferty operatorów telefonicznych. Jeśli korzystamy mało i głównie do nas ludzie dzwonią, to warto zaopatrzyć się w telefon na kartę. W przeciwnym przypadku odpowiednio dobrać ofertę. Pakiet nielimitowanych minut jest atrakcyjny, ale warto sprawdzić ceny za inne usługi telefoniczne z których korzystamy np. sms. Zdarza się, że płaci się za nie dodatkowo sporo pieniędzy. W przypadku gdy korzystamy z internetu w telefonie, można kupić telefon z obsługą dwóch kart sim i korzystać z darmowego internetu aero2. Najwięcej tracimy gdy dużo dzwonimy i mamy ofertę na kartę bez żadnych pakietów. W sytuacji gdy mamy telefon kartę pre-paid można zamówić dodatkowe pakiety np. 100 minut do wszystkich sieci w atrakcyjnych cenach.

6. Woda – tutaj oszczędności wynikają ze stylu życia. Nie warto popadać w zbytnią oszczędność kosztem np. higieny osobistej, ale z drugiej strony warto zachować umiar. Zbyt częste mycie wykazało, że skóra staje się sucha, a włosy łamliwe ze względu na obecność np. chemikaliów. Najwięcej oszczędności wody przyniesie zmiana stylu mycia garnków lub kupno zmywarki. Zmywarka zużywa bardzo mało prądu, a odpowiednio dobrana nie pobiera wiele prądu i inwestycja zwróci się za kilka lat, dodatkowo dojdzie wygoda zmywania naczyń.

7. Gaz – wiele gospodarstw używa gazu do ogrzewania wody. Jest to wygodne. Można częściowo odciążyć budżet na gaz poprzez stosowanie ogniw fotowoltaicznych, które np. będą podgrzewać wodę.

8. Banki – opłaty za przelew czy comiesięczne opłaty powodują, że oferty banków mogą być drogie. Może warto przenieść się do innego banku? W wielu przypadkach dodatkowo otrzymamy bonus na sam początek np. 50 zł.

9. Inne – Tak samo jak prąd czy gaz można oszczędzić na wiele sposobów. Najprostszym przykładem jest np. karnet na siłownię. Jeśli mamy dużo miejsca w domu/mieszkaniu możemy tanim kosztem urządzić podstawową siłownię. Innym przykładem mogą być domeny i hosting. Są firmy które oferują te same usługi 100% drożej. Warto porównać oferty. Wiele oszczędzimy również na rozrywkach takich jak kino czy bilard. Idąc we wtorek lub też wykupując karnet możemy sporo zaoszczędzić.