Kolejnym krokiem, który zawsze warto wykonać, niezależnie od sytuacji życiowej jest oszczędzanie. W przypadku gdy mamy problemy z płynnością finansową warto zastanowić się dodatkowo nad optymalizacją kosztów pożyczki stosując np. kredyt konsolidacyjny jeśli mamy kilka rat do spłaty.

Dlaczego oszczędzamy

Każde dobro na świecie jest rzadkie, dlatego nie wszyscy mogą je mieć. Dlatego oszczędzamy żeby nakierunkować się na daną rzecz, którą chcemy posiadać. Życie bez ograniczeń zasobów jest bardzo drogie, dlatego większość Polaków kontroluje liczniki i stan zużycia np. wody, prądu. W przypadku gdy coś jest nie tak – reagują. Jest to również forma oszczędności.

Oszczędzanie można zrobić na wiele sposobów, w zależności od naszego stylu życia. Oto najpopularniejsze sposoby na oszczędzenie znacznej kwoty. W niektórych przypadkach mogą nie pasować do naszego trybu życia, ale część z punktów na pewno jest dla Państwa.

Lista sposobów na oszczędzanie

 • Picie kawy na mieście – Zamiast kupować kawę na mieście warto wypić ją w domu. W ten sposób można oszczędzić wbrew pozorom dużo pieniędzy w zależności od kawy jaką pijemy. Za kawę latte trzeba zapłacić 8 zł, czasami drożej/taniej.
 • Jedzenie na mieście - Na pewno jest to miła odmiana np. dla związku: zjeść kolację w restauracji, ale kosztowna. Jeśli chcemy odciążyć dziewczynę od gotowania wyślijmy ją do koleżanki, a sami zróbmy pyszne danie i za zaoszczędzoną kwotę kupmy np. wino. Oczywiście nie warto być zbyt oszczędnym, kilka wyjść w roku nie powinno zaszkodzić naszym finansom.
 • Kino – Czasami w Telewizji publicznej emitowane są niedawne hity kinowe, dlatego można jako alternatywę wymienić Telewizję publiczną albo internet.
 • Wyjścia z dziewczyną – miło spędzić czas z dziewczyną możne również bez większych wydatków. Pamiętajmy także, że prezentami nie zaskarbimy sobie przyjaźni do nas. W przypadku takich atrakcji jak bilard już samo przejście się kilka minut od centrum do innych pubów oferujących bilard spowoduje, że koszty zmaleją. To samo tyczy się kręgli i innych atrakcji. W centrach handlowych są jedne z wyższych cen ze względu na koszty utrzymania.
 • Obiady u rodziny – Kontrowersyjny punkt, ale prawdziwy. Jeśli mamy możliwość jedzenia obiadów u rodziny czy znajomych pozwoli to nam oszczędzić. Co się z tym punktem wiąże, jeśli mamy rodzinę na wsi , to zapewne posiada zasoby warzyw i owoców. Czasami wystarczy je tylko nazbierać, a rodzina da nam je w prezencie albo za pomoc przy zbieraniu owoców/warzyw.
 • Jedzenie – Jeśli jesteśmy normalnymi ludźmi, a nawet sportowcami gdzie potrzeba dużej liczby kalorii, to zawsze można jakoś obniżyć rachunki za jedzenie nie cierpiąc przy tym. Ograniczmy tłuste jedzenie z dużą ilością soli i słodycze, a nasz budżet i zdrowie na pewno to odczują pozytywnie. Większość dietetyków twierdzi, że bardzo zdrowa jest prosta dieta, gdzie nie występują przetworzone rzeczy.
 • Koncerty – Są bardzo ciekawe, ale zastanówmy się czy jest sens wydawać 50 zł lub więcej na muzykę. Jeśli jesteśmy pewni to warto, jeśli nie to w ten sposób można oszczędzić sporą kwotę. Ważny jest umiar w oszczędzaniu i nasze pasje.
 • Muzyka – Jeśli płacimy za muzykę w formie płyt CD czy mp3, to rozważmy słuchanie muzyki darmowej – ogólnodostępnej. Pamiętajmy także, że płyty mają krótki okres przechowywania danych max. 10 lat i dane ulegają degradacji.
 • Telefon – Jeśli jesteśmy gadżeciarzami, to lubimy zmieniać jak rękawiczki telefony lub inne urządzania np. tablet, komputer. Warto zastanowić się nad zakupem, czy naprawdę potrzebujemy większy ekran telefonu, szybszy procesor? W wielu przypadkach wystarczy sprawna optymalizacja i nawet stary telefon działa lepiej niż nowy z super szybkim procesorem. To samo tyczy się komputerów. Jeśli wyszła nowa gra, w którą chcemy zagrać bez problemów, to możemy obniżyć wymagania programowe i gra z pewnością się uruchomi. Niektórzy kupują tablet w celu zaspokojenia swojego ego i wykładają go na stół przy każdej możliwej okazji. Opieranie swojej pewności Siebie na rzeczach jest bardzo kruche.
 • Rachunki – Telefoniczne: można je obniżyć stosując abonament lub kartę przedpłaconą – w zależności od trybu użytkowania. Zasada jest prosta: Jeśli korzystamy mało i to do nas więcej dzwonią korzystamy z karty pre-paid (przedpłacona), w pozostałych przypadkach abonament. Tylko unikajmy abonament z telefonem, co wiąże się z poprzednim punktem oraz droższym abonamentem! Prąd: warto wyłączać na noc zbędne urządzenia. One także pobierają prąd w stanie spoczynku. Warto również korzystać z termo gorącego kubka, a nie gotować herbatę w czajniku co chwilę. Pamiętajmy również o zasadzie, że gaz jest zawsze tańszy od prądu. W przypadku taryfy nocnej włączajmy urządzenia w nocy. Współczesne urządzenia mają włączniki o dowolnej godzinie i programatory. Gaz: gotując na gazie dobierajmy garnki tak aby były zachowane optymalne właściwości termiczne, a także stosując przykrywki, które pozwalają oszczędzić sporo energii. Ogrzewanie: Polacy najczęściej chcąc oszczędzić korzystają z opału gorszej jakości, ale tańszego zwanego „mułem”. Więcej jest opisane w artykule: jak oszczędzać na rachunkach.
 • Gazety – Czytanie gazet papierowych kosztuje nas niemałe pieniądze. Możemy się umówić z rodziną, że będzie nam odkładała stare gazety, albo czytać wiadomości w internecie czy też otrzymywane za darmo. Jest to korzystne dla naszego zdrowia, ponieważ zbyt wiele informacji (szczególnie złych jest niekorzystne dla nas!). Za zaoszczędzoną kwotę można kupić książkę.
 • Książki – Warto je czytać i jest to najlepsza inwestycja: w Siebie. O ile czytamy pożyteczne rzeczy, z których coś wyciągniemy teraz lub w przyszłości. Nawet jeśli jest to tylko relaks , to może się to przełożyć na lepsze wyniki w pracy czy nauce. Oszczędzić można kupując książki używane z aukcji internetowych lub stosując wymianę ze znajomymi czy rodziną Ew. w internecie są odpowiednie strony do wymiany książek.
 • Zdrowie – Niektórzy zapominają, że największym dobrem jaki posiadają jest zdrowie. Warto o nie dbać co jest także oszczędnością. Kupując sobie dobrą szczoteczkę do zębów i regularnie szczotkując zęby , a także nitkując oszczędzimy na wizytach u dentysty. Cukier, który intensyfikuje proces próchnicy jeśli go ograniczymy w diecie również oszczędzimy na kosztach leczenia stomatologicznego. To samo można odnieść do dbania o kręgosłup, żołądek itp.
 • Okulary – Są aukcje gdzie sprzedawane są używane okulary korekcyjne o różnych wadach z receptą od okulisty, więc mamy pewność, że nosimy dobre szkła. Szkła korekcyjne dla osób z dużą wadą lub chcących mieć jakieś dodatkowe ulepszenia są bardzo drogie. To samo tyczy się soczewek kontaktowych. Planując jakieś działanie przewidujmy czy się ono nam zwróci. Dla osób noszących okulary dobrą inwestycją jest zabieg korekcji wzroku. Powinien się on nam zwrócić za kilka-kilkanaście lat. Mimo wszystko pamiętajmy, że jest to poważny zabieg i należy przeczytać o wszystkich wadach i zaletach. Nie każdemu jest on polecany, a także nie każdy może mieć go wykonany ze względu na np. cienką rogówkę.
 • Samochód – W tym przypadku należy umiejętnie oszczędzać i nie przesadzić, aby nie ucierpiało bezpieczeństwo. Warto działania oszczędzania skupić na samodzielnym wykonywaniu tych czynności, które jesteśmy w stanie. Zmieniając opony sami oszczędzamy około 20-30 złotych. To samo w przypadku wymiany oleju 30-50 zł. Warto również sprawdzać akumulator co jakiś czas i do doładowywać Ew. dolać wody destylowanej (szczególnie przed zimą), co pozwoli na przedłużenie żywotności akumulatora. Szukajmy informacji na forach o danej marcie samochodu. Czasami usterka jest banalnie prosta do rozwiązania, a zdarza się że mechanik zlecił jakąś czynność niepotrzebnie. W internecie możemy także kupić np. używane felgi w dogodnej cenie. Również duże oszczędności przyniesie przeniesienie się na rower czy spacery do sklepu, w szczególności jeśli mamy blisko. Przełoży się to nie tylko na finanse, ale i także na zdrowie, które mamy jedno – warto o tym pamiętać. Uruchamiając silnik zużywają się również poszczególne podzespoły, więc to nie tylko koszt paliwa trzeba uwzględnić, ale i całą amortyzację. Wielu kierowców jest również nadgorliwa jeśli chodzi o wydatki związane z samochodem. Jeśli tankujemy paliwo ze sprawdzonej stacji, nie wymieniajmy filtrów częściej niż zaleca producent. Zalecania producenta są i tak zawyżone i dostosowane do jazdy w trudnych warunkach. Zalecenia producenta są również ważne jeśli chodzi o paliwo. Niektórzy kierowcy błędnie uważają, że warto tankować paliwo PB98 do swojego samochodu i wychodzi to ekonomiczniej. Zalecenia producenta co do paliwa są najczęściej pod korkiem wlewu paliwa i nie przekraczajmy ich ustaleń. Jeśli nasz samochód zaczyna pokrywać się w którymś miejscu rdzą zakonserwujmy ten element, aby w przyszłości nie stał się dużym skupiskiem rdzy co na pewno nas może więcej kosztować. Warto również pilnować ewentualnym terminów wymiany np. rozrządu, ponieważ pozorna oszczędność może nas kosztować więcej niż byśmy się spodziewali.
 • Lekarstwa – jeśli źle się odżywiamy , to częściej chorujemy. Warto zorientować się co jest przyczyną powtarzających się chorób. Może trzeba wykonać testy alergiczne, usunąć dywany i zasłony z mieszkania. W przypadku lekkich przeziębień niepotrzebnie faszerujemy się zbędnymi lekami, które de facto nie pomagają.