Ta strona używa plików cookies.    Polityka Prywatności       AKCEPTUJĘ

Na koniec roku 2014 rząd Wielkiej Brytanii przyjął ustawę o prawie chroniącym klientów banków oraz innych instytucji finansowych, którzy biorą pożyczki i kredyty. Wynika to z faktu ekstremalnie wysokich oprocentowań niektórych pożyczek. Oczywiście regulacje odgórne całkowicie nie rozwiążą problemów, ponieważ nieświadomy klient i tak może wpaść w pułapkę innych opłat, które są dostosowane do nowego prawa. W Polsce nie mamy takich regulacji, dlatego klient musi mieć większą świadomość finansową. Oto podstawowe czynności jakie początkujący biorca pożyczek i innych usług finansowych powinien wiedzieć:

1. Regulamin – warto go przeczytać. Jeśli nie mamy czasu można przeczytać tylko te punkty, które nas powinny zainteresować, czyli przede wszystkim opłaty, obowiązki klienta i postanowienia ogólne. Zazwyczaj podpunkt o polityce prywatności można pominąć, ale jeśli nie chcemy aby firma odsprzedawała nasze dane dalej innym podmiotom, warto ten pkt. Również przeczytać.

2. Weryfikacja przelewem – zdarza się, że firmy chcą weryfikacji np. danych lub Nr konta bankowego. Jest to normalne, o ile przelew opiewa na nieznaczącą kwotę. Jedna z firm wymaga przelania na Swój Nr konta bankowego 10 groszy. Przy darmowych przelewach jest to nieznacząca kwota, a znacznie przyśpiesza proces weryfikacji konta. Jeśli kwota weryfikacyjna jest znaczna lub też wymaga się „zadatku”, to należy wzmocnić czujność przy tego typu firmie. Tak naprawdę firm oferujących pożyczki jest dużo, dlatego warto skorzystać z oferty innej firmy. Warto zrozumieć, że przelew weryfikacyjny jest potrzebny w przypadku szybkich pożyczek, bez zbędnych formalności.

3. Weryfikacja SMS – niektóre firmy preferują taką weryfikację. Jest to dobre, ale należy uważać na drogie smsy, które są Numerami płatnymi. Przed wysłaniem smsa sprawdźmy czy jego format nie wskazuje na płatny numer.

4. Wysokie oprocentowanie – zazwyczaj wysokość oprocentowania znajduje się w regulaminie.

5. Niskie oprocentowanie – zbyt niskie oprocentowanie jest nierealne, tak samo jak 20 letni samochód z silnikiem diesla z niskim przebiegiem. Jeśli widzimy, że oprocentowanie wynosi poniżej 10%, to warto szczegółowo sprawdzić ofertę. Nie zaprzeczamy, że są uczciwe firmy oferujące pożyczki poniżej określonego progu, ale ogólna zasada jest taka, że w takim momencie warto dogłębnie zweryfikować firmę oferującą pożyczkę pozabankowe lub Ew. bank.

6. Dodatkowe opłaty – czasami firmy wprowadza dodatkowe opłaty np. za odwiedzenie klienta w miejscu zamieszkania. Warto zapytać na infolinii czy niektóre usługi nie wymagają dodatkowych opłat.

7. Polityka prywatności – jeśli firma sprzedaje nasze dane innym podmiotom może to być szkodliwe dla nas, ze względu na nasilone telefony. Na szczęście w większości telefonów można zablokować dany Numer, a także podczas rozmowy z konsultantem poprosić o wypisanie z bazy mailingowej lub telefonicznej.

8. Bez BIK, bez sprawdzania – jest możliwa pożyczka na takich zasadach, ale kwota będzie niska (do około 3-5 tysięcy). Jeśli chcemy otrzymać większą pożyczkę czy kredyt musimy udowodnić że mamy zdolność kredytową.

9. Zaciąganie pożyczki na inne zobowiązania , długi – jest to nierozsądne. Jeśli mamy taką możliwość warto kredyty skonsolidować. Obsługa wielu pożyczek, kredytów kosztuje znacznie więcej niż jeden portfel: skonsolidowany.

10. Zaciąganie pożyczki podczas hossy – jeśli jest to pożyczka czy kredyt na dłuższy okres, warto uwzględnić w swoich przewidywaniach, że oprocentowanie może się zmienić. Tak było z osobami, które zaciągnęły kredyt we frankach szwajcarskich. Co najdziwniejsze te osoby potem domagały się zapomogi od Państwa. Państwo kosztem innych wspomogło te osoby, ponieważ kilku polityków (czyli osoby odpowiedzialne za ustawy) posiadało takie kredyty we frankach szwajcarskich. Jest to duże ryzyko kredytów, dlatego ogólna zasada mówi, że jeśli nie musimy, to ich nie zaciągajmy. W czasie hossy gospodarczej oprocentowanie kredytów jest stosunkowo niskie, dlatego jest to dobre rozwiązanie, ale na krótki okres. Jeśli mamy własne środki, warto dodać wkład własny, aby kredyt np. na mieszkanie był tańszy.

Mamy nadzieję, że 10 rad jak nie zostać oszukanym biorąc pożyczki i kredyty wyrówna szanse pomiędzy biorcami, a dawcami pożyczek i kredytów.