Lombardy w czasach obecnych przejmują rolę komisów, serwisów z telefonami, a także skupem i sprzedażą złota czy innych kruszców. Najczęściej do lombardu udają się osoby, które mają jakieś dobra materialne np. telefon czy telewizor i chcą w zamian za oddanie tego sprzętu dostać jakąś gotówkę. W niektórych przypadkach jest możliwość dowolnej umowy np. otrzymania weksla za przedmiot i późniejsze odkupienie go, jak wiadomo z odsetkami.

Lombardy zarabiają na różnicy cen pomiędzy skupowanymi rzeczami, a późniejszą odsprzedażą. W takiej sytuacji na gorszej pozycji są klienci lombardów, ale tylko pozornie. Z ekonomicznego punktu widzenia lombardy są nieopłacalne dla klientów, ale warto zwrócić uwagę, że nie wszyscy ludzie kierują się rachunkiem ekonomicznym. Nie wszyscy mają rodzinę, która posiada jakieś oszczędności, a w przypadku gdy klient lombardu potrzebuje gotówki nie ma innej możliwości jak skorzystać z ofert firm, które zajmują się tym zawodowo. Jak wiadomo lombardy nie pomagają za darmo, ale czasami gotówki tu i teraz jest ważniejsza niż nawet dwa razy większa kwota za miesiąc. Są takie przypadki i bardzo trudno oceniać wszystkie przypadki.

Ludzie wiedzą, że lombardy są dla nich niekorzystne z ekonomicznego punktu widzenia, ale z nich korzystają właśnie z powodu dodatkowych bodźców jak emocje czy różne losowe zdarzenia. Jest to bardzo często ostatnia deska ratunku i nie ma innej opcji. Ludzie bardzo często krytykują lombardy za ich działanie, ale ludzie mają wolną wolę i działają na swoją korzyść nawet gdy z naszego punktu widzenia nie jest to zbyt mądre. Pamiętajmy o emocjach i kwestii psychologii, która również jest ważna. Uczciwi pracownicy lombardów oczywiście odradzą zaciągania kolejnych pożyczek w sytuacji , gdy jest to nieopłacalne dla danego klienta, ale nie każdy sprzedawca ma tyle empatii i wiedzy żeby zanalizować naszą sytuację i udzielić fachowej porady. Do lombardów idzie się w jednym celu, a jest to leczenie objawowe, a nie przyczynowe.

Przyczyn naszych porażek finansowych warto poszukiwać i na spokojnie je niwelować. Pieniądze to trudny temat, na pewno szczęścia nie dają, ale znacznie ułatwiają życie.

W dobie internetu zamiast udawać się do lombardu warto spróbować samemu sprzedać to co mamy cennego w sytuacji, gdy potrzebujemy pieniędzy np. telefon czy telewizor. Wystawienie ogłoszenia jest bardzo często darmowe, a jeśli już wystawiamy w serwisie allegro jest pobierana prowizja, która jest stosunkowo niska i płacimy ją od sprzedanego produktu, czyli wtedy gdy transakcja się powiedzie. Wadą takie rozwiązania jest dłuższy czas oczekiwania na pieniądze i w przypadku allegro przyda się posiadania konta bankowego, ale niekoniecznie. W sytuacji gdy wysyłamy za pobraniem możemy nie posiadać konta bankowego.