Ta strona używa plików cookies.    Polityka Prywatności       AKCEPTUJĘ

Paradoksalnie najtańsze oferty pożyczek oraz kredytów to oferty online. Najwięcej oszustw jeśli chodzi o zawierane pożyczki odbywa się w punktach lokalnych. Wynika to z faktu, że oferty on-line można porównać i sprawdzić, a firmy mają wymóg czytelnego przedstawienia wszystkich kosztów.

Pożyczka oprocentowana na 8% - realne koszty

Zdarza się, że takie oferty istnieją, ale najczęściej poza oprocentowaniem realnym 8% są dodatkowe opłaty, które po zsumowaniu dają kwotę przewyższającą ofertę chwilówek, kredytów on-line gdzie pomimo wyższego oprocentowania jest brak opłat, więc suma sumarum kwota do spłacenia jest niższa.

Podobne zabiegi występują w usługach, gdzie sztuczki marketingowe powodują, że przyciągają klientów nieświadomych, że płacą realnie znacznie więcej. Np. w budownictwie są firmy, które wyceniają bardzo często poniżej rynkowych stawek, a zarabiają na opłatach dodatkowych np. usługa była niekompletna. Jak widać firmy uczciwe zawsze się obronią, bo większość ludzi przekona się o tym sama.

Warto zwrócić uwagę na sztuczki punktów pożyczek (najczęściej lokalnych, ale również on-line – rzadziej). Ukryte koszty w przypadku zawarcia umowy o pożyczkę (w niektórych firmach):

  • - Ubezpieczenia dodatkowe np. na wypadek utraty zdolności do pracy lub samej pracy.
  • - Opłaty dodatkowe wynikające z naszych działań np. spłacenie pożyczki przed terminem może się wiązać z dodatkowym naliczaniem opłat.
  • - Opłata jednorazowa z przygotowanie umów i akt.
  • - Opłata za administrację salda klienta.
  • - Koszt dodatkowych zaświadczeń z urzędów czy pracy (czas i czasami koszt za takie pisma).
  • - Koszt związany z dodatkowym zabezpieczeniem. Jest to już kwestia ustaleń, ale wypada kupić osobie, która żyrowała pożyczkę jakiś prezent lub wręczyć określoną kwotę. Taka osoba bierze na Siebie odpowiedzialność, im większa kwota pożyczki tym większa odpowiedzialność żyranta.
  • - Opłaty bezpośrednie, które są najczęściej prowizją dla doradcy finansowego lub firmy, banku.
Jak widać oferty banków, firm oferujących pożyczki na korzystny wydawałoby się procent są w rzeczywistości droższe od ofert, gdzie przedstawiona oferta jest sumaryczna.
Informacja dodatkowa: maksymalne oprocentowanie pożyczki czy kredytu nie może przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej NBP.